Naropa University w Boulder, Kolorado, ogłosiła w zeszłym tygodniu uruchomienie nowego kierunku studiów ze specjalizacją z zakresu badań nad psychodelikami. Celem programu jest przygotowanie studentów do kariery zawodowej związanej z tą grupą substancji, która wykazuje duży potencjał terapeutyczny. Nowy program ma ruszyć już tej jesieni i zaprojektowany został tak, aby oferować studentom podejście z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych do badania psychodelików.
Interdyscyplinarny program studiów o psychodelikach
Program mniejszej specjalizacji z badań nad psychodelikami został stworzony z myślą o studentach zainteresowanych historią i aktualnymi zastosowaniami psychodelików oraz innych naturalnych leków. Program będzie również badać rozwijającą się dziedzinę terapii psychodelicznej, która ma potencjał w leczeniu wielu poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym depresji, zespołu stresu pourazowego, zaburzeń lękowych oraz zaburzeń wynikających z nadużywania substancji.
Licencjacki program z badań nad psychodelikami obejmuje łącznie 12 kursów, które obejmują takie zajęcia, jak Medycyna ziołowa czy Teorie terapii wspomaganej psychodelikami. Oprócz badania klinicznych zastosowań leków psychodelicznych, program „podkreśla religijne i ceremonialne konteksty, praktyki kulturowe, implikacje polityczne oraz ramy sprawiedliwości w uzdrawianiu,” jak wyjaśniono w ubiegłym tygodniu.
Prezydent Naropa University, Charles G. Lief, J.D., wypowiedział się na temat nowego programu: „Absolwenci mniejszej specjalizacji z badań nad psychodelikami będą doskonale przygotowani do kariery w terapii wspomaganej psychodelikami, dzięki zarówno rygorystycznemu kształceniu akademickiemu, jak i naszemu wyjątkowemu kontemplacyjnemu podejściu pedagogicznemu, które są wplecione w cały program nauczania„.
Perspektywy zawodowe w terapii psychodelicznej
Nowy kierunek studiów otwiera drogę do kariery w terapii wspomaganej psychodelikami, oferując studentom podstawową wiedzę i umiejętności mindfulness oraz współczucia, które są kluczowe dla skutecznej terapii psychodelicznej. Stypendia są dostępne, aby wspierać równy dostęp dla studentów z mniejszymi zasobami ekonomicznymi i zwiększać szanse osób z marginalizowanych społeczności lub niedostatecznie obsługiwanych lokalizacji geograficznych, aby stworzyć bardziej zróżnicowane środowisko.
„Dziedzina legalnej terapii wspomaganej psychodelikami będzie wymagać wykwalifikowanych terapeutów, aby sprostać zapotrzebowaniu na te usługi,” mówi Joseph Harrison, M.S., dyrektor wykonawczy Naropa Center for Psychedelic Studies (NCPS). „Mniejsza specjalizacja z badań nad psychodelikami w Naropa zapewni podstawową edukację dla studentów zainteresowanych pracą w tej rozwijającej się dziedzinie.”
Badania kliniczne i inne studia nad psychodelikami, takimi jak LSD, psylocybina i MDMA, pokazały, że te substancje mają potencjalne korzyści terapeutyczne, zwłaszcza dla poważnych zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak depresja, PTSD, zaburzenia wynikające z nadużywania substancji i lęk.
W zeszłym roku kalifornijska firma biofarmaceutyczna ogłosiła pozytywne wyniki badania klinicznego testującego MDMA jako formę leczenia PTSD. Badania opublikowane w recenzowanym czasopiśmie JAMA Psychiatry w 2020 roku wykazały, że terapia wspomagana psylocybiną jest skutecznym i szybko działającym leczeniem dla grupy 24 uczestników z poważnym zaburzeniem depresyjnym. Oddzielne badanie opublikowane w 2016 roku stwierdziło, że leczenie psylocybiną wywołało znaczące i trwałe zmniejszenie depresji i lęku u pacjentów z zagrażającym życiu rakiem.